Štúdium v zahraničí je snom mnohých študentov, takisto bol aj mojim. Už na strednej škole som sa prihlásila na “mini” Erasmus, ktorý sa konal v Anglicku. Bol to zároveň aj môj prvý let, kde som letela sama v 18 rokoch. To bol zážitok! Niekedy tomu sama nemôžem neveriť, aká som bola odvážna.
Druhý Erasmus sa mi podaril počas VŠ. Príprava trvala viac ako pol roka, samozrejme, bolo to preto, že som to riešila po prvýkrát. Dnes by mi to zabralo maximálne týždeň.
Aj keď zo začiatku som mala túžbu študovať v Španielsku či Portugalsku, nakoniec som si vybrala Technische Universität Dresden v Nemecku (TU Dresden).
Keďže španielsky neviem a vhodnú univerzitu v anglickými predmetami som na juhozápade Európy nenašla, vybrala som si Nemecko. Úprimne, táto krajina ma nelákala, keďže som tam žila pár mesiacov v lete viac rokov po sebe. Poznám Nemecko a Nemcov, ich životný štýl, krajinu ako takú. Nakoniec som študovala vo východnej časti Nemecka, ktoré som nikdy nenavštívila, našla vhodnú univerzitu a dala som jej šancu. A nakoniec to bola skvelá voľba!
Ak by ste plánovali výber školy v zahraničí, spíšem pár bodov ako som postupovala, môj výber prebiehal nasledovne:
1. Spísala som si predmety, ktoré som potrebovala absolvovať v danom semestri na SK.
2. Pozrela som si zoznam škôl, ktoré mi univerzita na SK ponúkla, kde môžem študovať.
3. Vybrala som si krajiny, ktoré ma zaujali. Pozitívny feedback majú aj rozvinuté severské krajiny, no na druhej strane ani juh s teplým počasím nie je na zahodenie, je to na vás!
4. Následne som si vybrala pár univerzít, v daných krajinách, ktoré ma zaujali. Ja som preferovala väčšie mesto.
5. Naštudovala som si školský systém v danej krajine, porovnala predmety zahraničnej univerzity so slovenskou.
6. Nakoniec mi ostalo pár univerzít, na ktorých sa mi predmety zhodovali. Vybrala som si Technische Universität Dresden.
7. Zaujímala som sa aj o rezenzie iných Slovákov, ktorí študovali na TU Dresden, ako sa im na univerzite páčilo.
Ubytovanie: Bývala som na internáte, v ktorom boli väčšinou Erasmus študenti. Patril síce medzi tie staršie. No vždy veľmi príjemné v porovnaní so slovenskými. Mali sme veľmi veľké izby a bohaté vybavenie. Jedným z pozitív bolo, že pri vchode nebola žiadna strážnička či strížnik. Mohli sme mať návšetvy kedy a ako dlho chceme, čo na Slovensku nie je zvykom. Plusom bol aj veľký park za internátom, kde sme sa v lete opaľovali.
Dormitory
Dormitory
TU Dresden
Jedlo: Blízko internátu sme mali viac jedální, jedlo bolo vac než fantastické (a to ja som vyberavý typ, viď foto). Denne sme mali na výber cez 6 jedál. Vegán, vegetarián, klasické nemecké, kalorické či low carb jedlá, koláče, nápoje a iné. Jedlo sme si mohli kombinovať, niektoré jedlá sme si naberali sami, takú veľkosť porcie, na akú som sa práve cítila. A nakoniec ceny.. boli viac než prijateľné, menu sa pohybovalo od 1,5 – 3€. Priznávam, nikdy som lepšie jedálne nevidela a veľakrát mi v živote na Slovensku chýbajú. 🙂
Canteen
Škola: Nemecký školský systém je podobný tomu slovenskému. Letný semester mi začína až 1. apríla (zimný 1. októbra). Online fungovanie, sme mali na veľa predmetoch počas celého roku. Narážam na to, že slovenské školy fungujú online väčšinou od pandémie (marca 2020). Pri výbere predmetov, som sa zamerala na tie, kde sa písali seminárky v angličtine či nemčine, chcela som sa zlepšiť v jazykoch. No mala som aj predmety, kde som chodila klasicky do školy na semináre a prednášky. Najväčším zaskočením bol predmet, kde začal učiteľ po nemecky derivovať a logaritmovať. Na tejto hodine som bola len raz. Vybrala som si zlý premet, ktorý som už na Slovensku absolvovala a nepotrebovala som ho. Takýchto omylov sa nestalo veľa, no predsa, ak si počas školského roka musíte zháňať náhradný predmet, aby Vám sedel počet kreditov, nie je to nič príjemné. Preto si predmety treba dôkladne preštudovať, čo sa v nich učí, ako sa predmet končí (ústne, testom, workshopom, seminárkou a inými).
Na konci semestra sme museli úspešne ukončiť väčšinu predmetov, aby sme dostali od programu Erasmus+ grant. Jeden predmet bol vo forme workshopu, na ktorom sme pracovali asi 3 dni od rána do večera. Riešili sme ekologickú časť v Dresdene, bolo to veľmi praktické, skvelý zážitok. Komunikovali sme s mestom, ich predstaviteľmi či rôznymi zaujímavými ľuďmi.
Saxon State and University Library Dresden
Študentský život: Párty, zážitky, cestovanie, a iné.. Dresden je skvelé študenstké mesto. O študenstké párty nebola núdza, rôzne spoznávanie študentov, krúžky či erasmus párty. Chodili sme do parku s kamošmi/spolužiakmi, ale aj učiteľmi aby sme sa viac spoznali. Medzitým sme cestovali aj mimo Dresdenu.
Sächsische Schweiz, Berlin, Leipzig a mnoho ďalších. Ja som chodila často do obľúbenej Prahy, ktorá bola vtedy mojim druhým domovom.
Jednou z vecí, ktoré mám rada na Dresdene sú aj bicykle a cyklochodníky, ktoré sú všade, a tak viete rýchlo prejsť cez celé mesto do školy, kaviarne, obchodu, či len tak si vychutnať jazdu po meste.
Dresden Zwinger
Dresden
Leipzig
Dresden
Berlin
Sächsische Schweiz
Tento článok som plánovala už dlhší čas. Ja som bola na Erasme pred rokom a pol. Dúfam, že Vám, ktorí sa na Erasmus chystáte, pomôže pri výbere školy. A Vám, ktorí ste už boli alebo aj nie, ďakujem, že ste sa dostali až nakoniec. 🙂 Ak Vás niečo zaujíma, rada odpoviem v komentári (ktoré sú zapnuté len na týždeň od zverejnenia článku) alebo ma neváhajte kontaktovať cez „sekciu konkakt“, Instagram či Facebook.
Nakoniec Vám prajem veľa splnených snov v oblasti štúdia. Je dôležité okúsiť zahraničie, spoznať inú kultúru, sysém, život ako taký. No ešte dôležitejšie je vrátiť sa domov na Slovensko a urobiť našu krajinu príjemnejšiu na život.
Dresden
with love S.